Αρχική Σελίδα

Ημερολόγιο

<<  Δεκέμβριος 2016  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Χορηγοί

14ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Κύπελλο Φωτίας" 2016 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος   
Τρίτη, 06 Δεκέμβριος 2016 19:20

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας και η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. προκηρύσσουν το 14ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς".

„Οι αγώνες του τουρνουά είναι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ της FIDE ( RAPIDratings)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο φάσεις.

Προκριματική Φάση (GRAND PRIX ΕΣΣΚΕΔΥΜ ):

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το σύστημα των αγώνων θα είναι ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους:
Στον Α' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί από το 2003 και πριν (13 ετών και άνω).
Στον Β' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί από το 2004 και έπειτα (12 ετών και κάτω).

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο τουρνουά μπορούν να συμμετέχουν όσοι σκακιστές και σκακίστριες το επιθυμούν χωρίς να υποχρεούνται να διαθέτουν δελτίο αθλητή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το τουρνουά θα διεξαχθεί την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 και το πρόγραμμα των αγώνων θα έχει ως εξής:

Συνημμένα αρχεία:
Λήψη αυτού του αρχείου (Αφίσα_A4.pdf)Αφίσα_A4.pdf[ ]169 Kb
Λήψη αυτού του αρχείου (Φόρμα συμμετοχής ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΩΤΙΑΣ.xls)Φόρμα συμμετοχής ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΩΤΙΑΣ.xls[ ]55 Kb
Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 06 Δεκέμβριος 2016 19:36
 
1ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού «Βέροια» 2016 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Αλεξίου Κώστας   
Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2016 19:13

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016 το 1ο τουρνουά σκακιού «ΒΕΡΟΙΑ» 2016 που διοργάνωσε ο Σ.Ο.Βέροιας σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.).

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το 3ο της σειράς GRAND PRIX 2016-17. Συμμετείχαν 19 σύλλογοι και 102 συνολικά σκακιστές και σκακίστριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α' Τουρνουά την 1η θέση κατέλαβε ο Βόινας Μάριος (ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8Χ8.), με 2ο τον Στεφάν Βίκτωρ (Ο.Σ.Γιαννιτσών) και 3ο τον Βαρδάκα Γρηγόριο (ΣΟ.Κατερίνης).

Στο Β' Τουρνουά 1ος ήταν ο Παπαγιάννης Αστέριος (ΣΟ.Κατερίνης), 2ος ο Τσιλίδης Χρήστος (ΣΟ.Βέροιας) και 3ος ο Ραφτόπουλος Εμμανουήλ (ΣΟ.Βέροιας).

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.O.Κατερίνης,στην δεύτερη ο Ο.Σ. Γιαννιτσών ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο. Βέροιας.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Σ.Ο.Κατερίνης

20,5

2η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

20,0

3η

Σ.Ο.Βέροιας

18,5

4η

Σκακιστική Λέσχη Φλώρινας

17,0

5η

Νάουσα

15,0

6η

Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας

13,0

7η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας « Πτολεμαίος»

12,5

8η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

12,0

 

Βέροια

12,0

10η

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

11,5

11η

Α.Ε.Κοζάνης

9,0

 

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

9,0

13η

Κατερίνη

8,5

14η

Γιαννιτσά

7,5

15η

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

6,0

 

Μακροχώρι Ημαθίας

6,0

17η

Πατρίδα Βέροιας

5,0

 

Πτολεμαΐδα

5,0

19η

Σέρβια

3,0

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Σ.Ο.Αστυνομίας Θεσ/νίκης

5,0

 

Α.Ε.Κ

5,0

3η

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσ/νίκης

4,0

4η

Α.Σ.Θεσ/νίκης ΄ο Άρης΄

3,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές-στριες που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΤΩΝ 08

Πετρίδης Δημήτριος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Τσακίρης Απόστολος

Νάουσα

2ος

Μπόζογλου Νικόλαος

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

3ος

ΕΤΩΝ 10

Καραμητάνης Λάζαρος

Σ.Λ.Φλώρινας

1ος

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

2ος

Κωνσταντινίδης Δημήτριος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα

Σ.Ο.Βέροιας

1η

Κοτσαϊλίδου Αικατερίνη

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

2η

Καφετζή Ιωάννα

Σ.Ο.Βέροιας

3η

ΕΤΩΝ12

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Ραφτόπουλος Εμμανουήλ

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

Φλούρη Βασιλεία

Σ.Ο.Κατερίνης

2η

Κοτσίδου Αγάπη

Μακροχώρι Ημαθίας

3η

ΕΤΩΝ14

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Γκώγκου Μαρία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Μαντη Μαρία Ραφαηλία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

ΕΤΩΝ16

Μαλίκη Έρικα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΑΝΔΡΩΝ

Βόινας Μάριος

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

1ος

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

3ος

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Γκώγκου Μαρία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Μαντή Μαρία Ραφαηλία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 07 Δεκέμβριος 2016 17:39
 
Αποτελέσματα Εκλογών ΕΣΣΚΕΔΥΜ 2016 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Τρίτη, 15 Νοέμβριος 2016 14:23

Την Κυριακή 16/10/2016 και ώρα 2:00μ.μ. διενεργήθηκε στην Πτολεμαΐδα στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» η προκαθορισθείσα Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης για την επόμενη τετραετία. Παρόντες ήταν εκπρόσωποι 9 συλλόγων (από τους 16).

Μετά τις εκλογές το Δ.Σ. συγκροτήθηκε σε σώμα (αρ.πρ. 07/19.10.2016), ως εξής:

Πρόεδρος: ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ (Πτολεμαΐδα)
Αντιπρόεδρος: ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Φλώρινα)
Γενικός Γραμματέας: ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (Πτολεμαΐδα)
Ταμίας: ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ(Πτολεμαΐδα)

ΜΕΛΗ:
Εφορος Αγώνων: ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Πτολεμαΐδα) 
Εφορος Υλικού: ΤΟΨΗΣ ΣΥΜΕΩΝ (Γιαννιτσά) 
Ειδικός Γραμματάς (και Υπεύθυνος Ανάπτυξης): ΒΑΡΔΑΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (Κατερίνη)  

 
9o Διασυλλογικό Πρωτάθλημα σκάκι Παίδων-Κορασίδων ΚΔ Μακεδονίας 2016 - 5η αγωνιστική PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος   
Κυριακή, 13 Νοέμβριος 2016 18:25

Την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016 διεξήχθη η 5η και τελευταία αγωνιστική του 9ου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος σκάκι Παίδων-Κορασίδων Κ.Δ. Μακεδονίας 2016. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

Σ.Ο.Π. «Πτολεμαίος» Σ.Α.Π. «Σκακιστάκος»: 3,0-3,0
Ο.Σ. Γιαννιτσών Σ.Λ. Φλώρινας: 5,0-1,0
Σ.Ο. Βέροιας Σ.Ο. Κατερίνης: 3,0-2,5
Λ.Π. Φλώρινας Α.Ε. Κοζάνης: 1,5-4,5
Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» Γ.Σ. Ποντοκώμης: 5,0-1,0

Η τελική κατάταξη των ομάδων είναι η εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΒΑΘΜΟΙ

ΠΟΝΤΟΙ

ΑΓΩΝΕΣ

1

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

8,0

17,5

5

2

Ο.Σ. Γιαννιτσών

7,0

19,5

5

3

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

7,0

18,5

5

4

Σ.Ο. Βέροιας

6,0

16,5

5

5

Σ.Ο. Κατερίνης

5,0

17,5

5

6

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

5,0

15,5

5

7

Α.Ε. Κοζάνης

5,0

14,0

5

8

Σ.Λ. Φλώρινας

5,0

13,5

5

9

Λ.Π. Φλώρινας

2,0

12,0

5

10

Γ.Σ. Ποντοκώμης

0,0

3,0

5

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 13 Νοέμβριος 2016 18:38
 
<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 58
© 2008-2016 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!