Αρχική Σελίδα Αγωνιστική Δραστηριότητα Grand Prix 2ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Εορδαία 2015" - Αποτελέσματα

Ημερολόγιο

<<  Απρίλιος 2018  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Χορηγοί

2ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Εορδαία 2015" - Αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Τρίτη, 23 Ιούνιος 2015 17:41

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 21 Ιουνίου 2015 στα Κομνηνά το 5ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand-Prix 2014-2015 «ΕΟΡΔΑΙΑ 2015» με διεθνή αξιολόγηση ELO. Το τουρνουά διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. και την Τ.Κ. Κομνηνών.

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών. Συμμετείχαν 12 σύλλογοι και συνολικά 87 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Γυμνόπουλος Λάζαρος και την δεύτερη ο Παπαδόπουλος Ζήσης από την Λ.Π. Φλώρινας, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος από τον Σ.Ο. Βέροιας.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος (6,5/7) του Σ.Ο.Κατερίνης, δεύτερος ο σκακιστής Κατσίδης Σπυρίδων του Σ.Ο. Ηρακλείου, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Βαρδάκας Γρηγόριος του Σ.Ο. Κατερίνης.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Λ.Π. Φλώρινας στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Κατερίνης, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος».

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

 ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

 Λ.Π. Φλώρινας

21,5

 Σ.Ο. Κατερίνης

21,0

 Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

19,0

 Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

18,5

 Σ.Ο. Βέροιας

17,5

 Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος ΄Ιππος»

16,5

 Α.Ε. Κοζάνης

12,5

 Κατερίνη

9,0

 Σ.Ο.Π.Κ.Δ. Κατερίνης

8,5

10η

 Σ.Λ. Φλώρινας

8,0

 Γ.Σ. Ποντοκώμης

8,0

11η

 Βέροια

7,5

12η

 Κοζάνη

4,0

 Ο.Σ. Γιαννιτσών

4,0

13η

 Σέρβια

2,0

14η

 Πτολεμαΐδα

1,0

 

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

 Σ.Ο. Ηρακλείου

6,0

 

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΑΝΔΡΩΝ

 Γυμνόπουλος Λάζαρος

 Λ.Π. Φλώρινας

1ος

 Παπαδόπουλος Ζήσης

 Λ.Π. Φλώρινας

2ος

 Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος

 Σ.Ο. Βέροιας

3ος

ΕΤΩΝ 18

 Παυλίδης Θεόδωρος

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

 Παυλίδης Νικόλαος

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

 Πενόπουλος Αθανάσιος

 Σ.Ο. Βέροιας

1ος

 Προκοπίου Αικατερίνη

 Σ.Ο. Κατερίνης

ΕΤΩΝ 16

 Παπαδόπουλος Ζήσης

 Λ.Π. Φλώρινας

1ος

 Προκοπίου Ιωάννης

 Σ.Ο. Κατερίνης

2ος

 Χαριζόπουλος Ιωάννης

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

 Σαμαρά Φανή

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

ΕΤΩΝ 14

 Στεφάν Βίκτωρ

 Ο.Σ. Γιαννιτσών

1ος

 Φανάκης Ιωάννης

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2ος

 Πέπα Μάριο

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

 Γκόγκου Βασιλική

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

 Λιούρη Σ. Αναστασία

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

 Χαριζοπούλου Παναγιώτα

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

ΕΤΩΝ 12

 Κατσίδης Σπυρίδων

 Σ.Ο. Ηρακλείου

1ος

 Βαρδάκας Γρηγόριος

 Σ.Ο. Κατερίνης

2ος

 Βουτσκίδης Ιωάννης

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

 Λιούρη Μαρία

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

 Λιούρη Στυλιανή

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

 Βαϊρινού Ελισάβετ

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

ΕΤΩΝ 10

 Παπαγιάννης Αστέριος

 Σ.Ο. Κατερίνης

1ος

 Αποστολίδης Άγγελος

 Σ.Λ. Φλώρινας

2ος

 Τσιλίδης Χρήστος

 Σ.Ο. Βέροιας

3ος

 Ιορανίδου Σοφία

 Σ.Ο.Π.Κ.Δ. Κατερίνης

 Λιούρη Μ Αναστασία

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

 Δημούλα Αθηνά

 Βέροια

ΕΤΩΝ 8

 Ιωαννίδης Ιωακείμ

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

 Παυλίδης Κων/νος

 Γ.Σ. Ποντοκώμης

2ος

 Θεοφυλακτίδης Αλέξανδρος

 Γ.Σ. Ποντοκώμης

3ος

 Λιούρη Μιχαέλα

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

 Ταρασίδου Ευγενία

 Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

 Κοτσαϊλίδου Αικατερίνη

 Κατερίνη

ΕΤΩΝ 6

 Μπάκανος Κίμων

 Σέρβια

1ος

 

Νικητής της σειράς Grand-Prix Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. 2014-2015 αναδείχτηκε ο Θεοδουλίδης Θεόδωρος (Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος), ο οποίος επιδοτείται από την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. για την συμμετοχή του σε ένα διεθνές τουρνουά.

Σημείωση: Φωτογραφικό υλικό από τους αγώνες, μπορείτε να βρείτε στην ενότητα "Φωτογραφίες".

 
© 2008-2018 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!