Αρχική Σελίδα Αγωνιστική Δραστηριότητα Grand Prix 3ο Αντοιχτό Τουρνουά Σκακιού «Ελευθέρια» 2017 - Αποτελέσματα

Ημερολόγιο

<<  Νοέμβριος 2017  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Χορηγοί

3ο Αντοιχτό Τουρνουά Σκακιού «Ελευθέρια» 2017 - Αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος   
Πέμπτη, 02 Νοέμβριος 2017 22:57

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 στην Πτολεμαΐδα το 3ο τουρνουά σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017, που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες:Α' όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β' όμιλος για σκακιστές κάτω των 12 ετών το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στο τουρνουά που ήταν το δεύτερο της σειράς Grand-Prix 2017-2018 συμμετείχαν 11 σύλλογοι και 70 συνολικά αθλητές και αθλήτριες, από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Βουτσκίδης Ιωάννης από τον Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο», την δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν οι σκακιστές του Ο.Σ.Γιαννιτσών Στεφάν Βίκτωρ και Παντελίδης Κοσμάς.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Αμιτζόγλου Χαράλαμπος (6,5/7) του Ο.Σ. Γιαννιτσών, δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής Καραμητάνης Λάζαρος της Λ.Π.Φλώρινας,ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Ράπτης Κωνσταντίνος του Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Ο.Σ. Γιαννιτσών, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος».

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

23,0

2η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

20,5

3η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

17,0

4η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

17,0

5η

Λ.Π. Φλώρινας

13,0

6η

Γ.Σ. Ποντοκώμης

13,0

7η

Σ.Ο. Βέροιας

10,0

8η

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

9,0

9η

Βέροια

8,0

10η

Σέρβια

5,0

11η

Κοζάνη

2,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

Ανδρών

Βουτσκίδης Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1ος

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ. Γιαννιτσών

2ος

Παντελίδης Κοσμάς

Ο.Σ. Γιαννιτσών

3ος

Ετών 16

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ. Γιαννιτσών

1ος

Φανάκης Ιωάννης

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π. Φλώρινας

1η

Ετών 14

Βουτσκίδης Ιωάννης

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Παπαδόπουλος Σπυρίδων

Λ.Π. Φλώρινας

3ος

Λιούρη Μαρία

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

1η

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ. Γιαννιτσών

2η

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

3η

Ετών 12

Καραμητάνης Λάζαρος

Λ.Π. Φλώρινας

1ος

Μυλωνάς Χρήστος

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

2ος

Νάκιτσας Γεώργιος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Λιούρη Μ. Αναστασία

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

1η

Ταχματζίδου Δήμητρα

Σ.Ο.Βέροιας

2η

Παπά Μαρία

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3η

Ετών 10

Αμιτζόγλου Χαράλαμπος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Παπαβασιλείου Αλέξανδρος

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

2ος

Λαμπρινος Αθανάσιος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

3ος

Λιούρη Μιχαέλα

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

1η

Πετρίδου Θεοδώρα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Πελαλίδου Μαριάννα

Βέροια

3η

Ετών 8

Ράπτης Κωνσταντίνος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Νάκιτσας Στέργιος

Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Δάσιος Ελευθέριος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ταχματζίδου Τατιάνα

Σ.Ο.Βέροιας

1η

Θεοφυλακτίδου Μαρία

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

2η

Κοντέου Μαρία Νεφέλη

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3η

 

Σημείωση: Φωτογραφικό υλικό από τους αγώνες μπορείτε να βρείτε εδώ.

 
© 2008-2017 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!