Αρχική Σελίδα Αγωνιστική Δραστηριότητα Grand Prix 15ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς 2017" - Αποτελέσματα

Ημερολόγιο

<<  Απρίλιος 2018  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Χορηγοί

15ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς 2017" - Αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Τρίτη, 19 Δεκέμβριος 2017 21:15

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 στη Φλώρινα το 4ο ατομικό σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2017-2018 με την επωνυμία "15ο Κύπελλο Φωτιάς 2017" που διοργάνωσε η Λ.Π. Φλώρινας σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. με διεθνή αξιολόγηση ΕLO. Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες:Α' όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β' όμιλος για σκακιστές κάτω των 12 ετών. Συμμετείχαν 17 σύλλογοι και 94 συνολικά αθλητές και αθλήτριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας καθώς και από άλλες περιοχές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Τσακνάκης Ζήσης από τον Ο.Σ.Τριανδρίας, την δεύτερη ο Κοσμίδης Ιωάννης από τον Θινάλιο Σ.Ο. και την τρίτη θέση ο Βαρδάκας Γρηγόριος από τον Σ.Ο.Κατερίνης.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος (7/7) από τον Σ.Ο.Κατερίνης δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής του Σ.Ο.Βέροιας Τσιλίδης Χρήστος ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Καραμητάνης Λάζαρος της Λ.Π.Φλώρινας

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκεο Σ.Ο.Κατερίνης στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Λ.Π.Φλώρινας.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

 

1η

ΣΟ.Κατερίνης

22,0

2η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

19,0

3η

Λ.Π. Φλώρινας

19,0

4η

Α.Ε.Κοζάνης

17,5

5η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

16,0

6η

Σ.Λ.Φλώρινας

15,0

7η

Σ.Ο.Βέροιας

10,0

8η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

9,0

9η

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

9,0

10η

Γ.Σ. Ποντοκώμης

6,0

11η

ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8

4,0

12η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

3,5

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Ο.Σ.Τριανδρίας

6,5

2η

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

5,5

3η

Α.Κ.Ζωγράφου

4,5

4η

Σ.Ο. «Βόρρας» Αμπελοκήπων Θες/νίκης

4,0

5η

Πολιτιστικός Όμιλος Καρδιάς

2,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΩΣ 8 ΕΤΩΝ

Δάσιος Ελευθέριος

Σ.Ο.Βέροιας

1ος

Μπάκανος Κίμων

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Σιδέρης Μιχαήλ

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Τζήκα Βαλεντίνη

Α.Ε.Κοζάνης

1η

Γκούβα Δήμητρα

Κοζάνη

2η

Λιούρη Παναγιώτα

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΩΣ 10 ΕΤΩΝ

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Πολυχρονιάδης Βασίλειος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

Μπόζογλου Νικόλαος

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

3ος

Σιδηροπούλου Ελένη

Σ.Λ.Φλώρινας

1η

Λιούρη Μιχαέλα

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2η

Πιτένη Καλιόπη

Α.Ε.Κοζάνης

3η

ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Καραμητάνης Λάζαρος

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

Πάτσιου Θεολογία

Α.Ε.Κοζάνης

1η

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Μπάδα Δανάη

Α.Ε.Κοζάνης

3η

ΕΩΣ 14 ΕΤΩΝ

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Αποστολίδης Αθανάσιος

Σ.Λ.Φλώρινας

2ος

Δόγιας Χρήστος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Λιούρη Μαρία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΕΩΣ 16 ΕΤΩΝ

Ζάικος Δημήτριος

Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Τζήκας Χαρίλαος

Α.Ε.Κοζάνης

2ος

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Τσούλη Ραφαηλία

Λ.Π.Φλώρινας

2η

 

ΑΝΔΡΕΣ

Τσακνάκης Ζήσης

Ο.Σ.Τριανδρίας

1ος

Κοσμίδης Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

2ος

Βαρδάκας Γρηγόριος

ΣΟ.Κατερίνης

3ος

Προκρίνονται για την τελική φάση που θα διεξαχθεί το Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 17:00μ.μ.στην πόλη της Φλώρινας οι παρακάτω αθλητές.

1

 Τσακνάκης Ζήσης

 Ο.Σ. Τριανδρίας

2

 Κοσμίδης Ιωάννης

 Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

3

 Βαρδάκας Γρηγόριος

 Σ.Ο. Κατερίνης

4

 Εμμανουηλίδης Ειρηναίος

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

5

 Θεοδουλίδης Θεόδωρος

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

6

 Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

7

 Γυμνόπουλος Λάζαρος

 Λ.Π. Φλώρινας

1

 Λιούρη Μαρία

 Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

Σημείωση: Φωτογραφικό υλικό από τους αγώνες μπορείτε να βρείτε εδώ.

 
© 2008-2018 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!