Αρχική Σελίδα Αγωνιστική Δραστηριότητα Grand Prix Ανοιχτό τουρνουά σκακιού «Υψηλάντεια 2018»

Ημερολόγιο

<<  Μάιος 2018  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Χορηγοί

Ανοιχτό τουρνουά σκακιού «Υψηλάντεια 2018» PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Αλεξίου Κώστας   
Τετάρτη, 25 Απρίλιος 2018 17:33

Με τη συμμετοχή 106 αθλητών-τριών και με μεγάλη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Απριλίου, στη Νέα Τραπεζούντα Πιερίας, στα πλαίσια των εκδηλώσεων «ΥΨΗΛΑΝΤΕΙΑ 2018», το 5ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2017-18 με διεθνή αξιολόγηση ELO. Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών και συμμετείχαν 17 σύλλογοι από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας και άλλες περιοχές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Βαρδάκας Γρηγόριος, την δεύτερη ο Παπαγιάννης Αστέριος και την τρίτη θέση ο Μπλέτσιος Διονύσιος αθλητές του Σ.Ο. Κατερίνης.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής από τον Σ.Ο.Κατερίνης Γεωργιάδης Αθανάσιος (6,5/7),δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής Στανημερόπουλος Αριστογένης από το Κιλκίς, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Χασάπης Δημήτριος του Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος».

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.Ο. Κατερίνης,στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ο.Σ. Γιαννιτσών.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Σ.Ο.Κατερίνης

23,5

2η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

19,5

3η

Ο.Σ.Γιαννιτσών

18,0

-

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

18,0

5η

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

13,0

-

Κιλκίς

13,0

7η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

10,0

8η

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

9,0

9η

Α.Ε. Κοζάνης

8,0

10η

Σ.Ο.Βέροιας

7,5

11η

Γ.Σ.Ποντοκώμης

6,5

12η

Λ.Π.Φλώρινας

5,0

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Θινάλιος Σ.Ο.

5,0

2η

Σ.Ο.Αστυνομίας Θεσσαλονίκης

4,0

-

Πανιώνιος Γ.Σ.

4,0

4η

Ε.Σ.Καλαμαριάς

3,0

5η

ΣΟ. Αιγάλεω

2,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΑΝΔΡΩΝ

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

2ος

Μλέτσιος Διονύσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

3ος

ΕΤΩΝ 16

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Στεφάν Βίκτωρ

Πανιώνιος Γ.Σ.(Ο.Σ.Γιαννιτσών)

2ος

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

3ος

Κοντσέ Λυδία

Σ.Ο.Π.Κ.Κατερίνης

1η

ΕΤΩΝ 14

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Βουτσκίδης Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

2ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

2η

Λιούρη Μαρία

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ 12

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Στανημερόπουλος Αριστογένης

Κιλκίς

2ος

Χασάπης Δημήτριος

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Πετρίδου Θεοδώρα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

Τουχτίδου Άννα Ελισάβετ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Λιούρη Μ.Αναστασία

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ 10

Κακουλίδης Σεραφείμ

Κατερίνη

1ος

Τόκας Δημήτριος

Σ.Ο.Π.Κ.Κατερίνης

2ος

Μπόζογλου Νικόλαος

Σ.Ο.Π.Κ.Κατερίνης

3ος

Βαρδάκα Σοφία

Σ.Ο.Κατερίνης

1η

Βαρδάκα Στυλιανή

Σ.Ο.Κατερίνης

2η

Πελαλίδου Μαριάννα

Σ.Ο.Βέροιας

3η

ΕΤΩΝ 8

Μανώσης Δημήτριος

Σ.Ο.Π.Κ.Κατερίνης

1ος

Κωφίδης Στυλιανός Βασίλειος

Κιλκίς

2ος

Νικολαΐδης Άγγελος

Γιαννιτσά

3ος

Λιόντου Ελισάβετ

Βέροια

1η

Λαμπρινού Δανάη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Παντελίδου Δέσποινα

Κατερίνη

3η

 
© 2008-2018 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!