Αρχική Σελίδα

Ημερολόγιο

<<  Δεκέμβριος 2017  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Χορηγοί

9ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού "Νίκος Σαμαράς" 2017 - Αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Αλεξίου Κώστας   
Τετάρτη, 20 Σεπτέμβριος 2017 18:34

Με απόλυτη επιτυχία και τη συμμετοχή 110 σκακιστών και σκακιστριών από 16 συλλόγους πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017 το 9ο ανοιχτό τουρνουά σκακιού «Νίκος Σαμαράς» που διοργάνωσε ο Γ.Σ.Ποντοκώμης σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.).

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το πρώτο της σειράς GRAND PRIX 2017-18.

Στην τελική βαθμολογία του Α' Τουρνουά την 1η θέση κατέλαβε ο Στεφάν Βίκτωρ (Ο.Σ.Γιαννιτσών), με 2ο τον Παπαδόπουλο Ζήση (Λ.Π.Φλώρινας) και 3ο τον Κοσμίδη Ιωάννη (Θινάλιο Σ.Ο.).

Στο Β' Τουρνουά 1ος ήταν ο Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης 6/7 (Ο.Σ.Γιαννιτσών), 2ος ο Γεωργιάδης Αθανάσιος (Σ.Ο.Κατερίνης) και 3ος ο Τσιλίδης Χρήστος (ΣΟ.Βέροιας).

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Α.Ε.Κοζάνης,στην δεύτερη θέση η Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Α.Ε. Κοζάνης

20,0

2η

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

17,5

3η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος ΄Ιππος»

16,5

4η

Λ.Π.Φλώρινας

15,5

5η

Ο.Σ.Γιαννιτσών

14,0

6η

Γ.Σ.Ποντοκώμης

14,0

7η

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

10,0

8η

Σ.Ο.Βέροιας

10,0

9η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

9,5

10η

Σ.Ο.Κατερίνης

9,0

11η

Σ.Λ.Φλώρινας

7,5

12η

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

5,0

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσσαλονίκης

9,0

2η

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

5,5

3η

Σ.Ο. ‘ΒΟΡΡΑΣ’ Αμπελοκήπων

5,0

Σ.Ο.Αστυνομίας Θεσσαλονίκης

5,0

4η

Α.Κ.Ζωγράφου

4,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές-στριες που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΤΩΝ 08

Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Αλιχανίδης Δημήτριος

Σέρβια

2ος

Μπάκανος Κίμων

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Κοντέου Μαρία Νεφέλη

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

Καρατζά Ραφαηλία

Βέροια

2η

ΕΤΩΝ 10

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Καραμίχος Μιχαήλ

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσσαλονίκης

2ος

Ιωαννίδης Ευστάθιος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Πιτένη Καλλιόπη

Α.Ε.Κοζάνης

1η

Κοτσαϊλίδου Αικατερίνη

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

2η

Λιούρη Μιχαέλα

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΤΩΝ12

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

1ος

Χασάπης Δημήτριος

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Τσίτρος Αναστάσιος Χρήστος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Λιούρη Μ. Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Μπάδα Δανάη

Α.Ε.Κοζάνης

2η

Φλουρή Βασιλεία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

ΕΤΩΝ14

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Σιώκης Λουκάς

Σ.Λ.Φλώρινας

2ος

Παπαδόπουλος Σπυρίδωνας

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1η

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Λιούρη Μαρία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ16

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Φανάκης Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

2η

Κιζιμίδου Χριστίνα

Γ.Σ.Ποντοκώμης

3η

ΕΤΩΝ18

Παπαδόπουλος Ζήσης

Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Φώτογλου Βικτωρία

Γ.Σ.Ποντοκώμης

2η

ΑΝΔΡΩΝ

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Παπαδόπουλος Ζήσης

Λ.Π.Φλώρινας

2ος

Κοσμίδης Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

3ος

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2η

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

3η

 
9o Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού 2017 «Νίκος Σαμαράς» (Ποντοκώμη) PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος   
Τετάρτη, 06 Σεπτέμβριος 2017 18:04

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:

Ο Γ.Σ. Ποντοκώμης και η ΕΣΣΚΕΔΥΜ προκηρύσσουν το 9ο τουρνουά σκακιού «Νίκος Σαμαράς», το οποίο θα διεξαχθεί στην Ποντοκώμη Κοζάνης την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017. Το τουρνουά είναι το 1ο της σειράς GRAND-PRIX 2017-18 της ΕΣΣΚΕΔΥΜ. Οι αγώνες του τουρνουά είναι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ της FIDE (RAPID ratings).

1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:Το σύστημα αγώνων θα είναι «ελβετικό» 7 γύρων. Θα διεξαχθούν δύο ξεχωριστά τουρνουά. Στο πρώτο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές-στριες ηλικίας από δεκατρία (13) ετών και άνω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2004 και πριν) και στο δεύτερο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές ηλικίας από δώδεκα (12) ετών και κάτω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2005 και μετά).

2. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:Στο τουρνουά μπορούν να συμμετέχουν όσοι σκακιστές και σκακίστριες το επιθυμούν χωρίς να υποχρεούνται να διαθέτουν δελτίο αθλητή.

3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

 
Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 2017 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Πέμπτη, 06 Ιούλιος 2017 09:40

Με τη συμμετοχή 314 σκακιστών και σκακιστριών από 8 έως 18 ετών ολοκληρώθηκαν την Kυριακή 2 Ιουλίου 2017 τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα σκάκι Παίδων-Κορασίδων 2017 που διεξήχθησαν από 25/6 έως 2/7 στο Ρίο Αχαΐας, στο ξενοδοχειακό συγκρότημα Porto Rio. Την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κ.Δ. Μακεδονίας εκπροσώπησαν 8 σκακιστές και σκακίστριες. Τη μεγαλύτερη επιτυχία από πλευράς Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. σημείωσε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος (Σ.Ο. Κατερίνης), ο οποίος κατετάγη 3ος στα αγόρια μέχρι 12 ετών με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες!

Επίσης, σπουδαία επιτυχία συνιστά και η 4η θέση που κατέλαβε o βενιαμίν της αποστολής Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης (Ο.Σ. Γιαννιτσών) στην κατηγορία των αγοριών μέχρι 8 ετών, στην πρώτη του εμφάνιση στην τελική φάση των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων. Αξιόλογες θέσεις επίσης, κατέλαβαν και οι σκακιστές Στεφάν Βίκτωρ ( 7η θέση ) και Βαρδάκας Γρηγόριος (7η θέση).

Kαλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι αθλητές Λιούρη Μαρία (Σ.Α. Πτολ/δας Σκακιστάκος), Χρυσοβαλάντης Δάνης (Έδεσσα), Λιούρη Αναστασία (Σ.Α. Πτολ/δας Σκακιστάκος) και Γεωργιάδης Αθανάσιος (Σ.Ο. Κατερίνης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των εκπροσώπων της ΕΣΣΚΕΔΥΜ είχαν ως εξής:

 
4ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Εορδαία 2017" PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Πέμπτη, 22 Ιούνιος 2017 09:32

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 18 Ιουνίου 2017 στη Πτολεμαΐδα το 6ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand-Prix 2016-20167" Εορδαία 2017" με διεθνή αξιολόγηση ELO. Το τουρνουά διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών. Συμμετείχαν 14 σύλλογοι και συνολικά 104 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστήςΚοσμίδης Ιωάννης από τον Θινάλιο Σ.Ο., την δεύτερη ο Βαρδάκας Γρηγόριος από τον Σ.Ο.Κατερίνης και την τρίτη θέση κατέκτησεo Εμμανουηλίδης Ειρηναίος από την Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος».

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Γεωργιάδης Αθανάσιος του Σ.Ο. Κατερίνης, δεύτερος ο σκακιστής του ΣΟ.Βέροιας Τσιλίδης Χρήστος, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η σκακίστρια Ποζουκίδου Βασιλική Μαρία του Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος» με δεύτερη την ομάδα του Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

 
<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 5 από 69
© 2008-2017 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!