Αρχική Σελίδα

Ημερολόγιο

<<  Ιούνιος 2017  >>
 Δε  Τρ  Τε  Πε  Πα  Σα  Κυ 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Χορηγοί

4ο Κύπελλο Ελλάδος Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Πέμπτη, 22 Δεκέμβριος 2016 21:43

Ο διαγωνισμός προβλημάτων θα διεξαχθεί την Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2017 στην Πτολεμαΐδα στο Εντευκτήριο των Σκακιστικών Συλλόγων Πτολεμαΐδας Κομνηνών 6 & Τραπεζούντος 38 στις 11π.μ. Δηλώσεις συμμετοχής κ. Αλεξίου Κων/νος, τηλ: 6977757507 και 2463021070 (5-9 μ.μ. Δευ-Παρ), email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.  (για τους συμμετέχοντες δεν είναι απαραίτητο το δελτίo ΕΣΟ & δεν υπάρχει παράβολο συμμετοχής).

Περισσότερες πληροφορίες σχετική προκήρυξη.

 
14ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς 2016" - Αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δημητριάδης Αλέξανδρος   
Πέμπτη, 22 Δεκέμβριος 2016 10:49

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 στη Φλώρινα το 4ο ατομικό σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2016-2017 με την επωνυμία "14ο Κύπελλο Φωτιάς 2016" που διοργάνωσε η Λ.Π. Φλώρινας σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Α' όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β' όμιλος για σκακιστές κάτω των 12 ετών. Συμμετείχαν 21 σύλλογοι και 97 συνολικά αθλητές και αθλήτριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας καθώς και από άλλες περιοχές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Γαλόπουλος Νικόλαος από την Λ.Π.Φλώρινας, την δεύτερη ο Δερματόπουλος Κωνσταντίνος από την Α.ΧΑΝ.Καλαμαριάς και την τρίτη θέση ο Κεσίδης Οδυσσέας από την Λ.Π.Φλώρινας.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος (7/7)από τον Σ.Ο.Κατερίνης δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής του Σ.Ο.Βέροιας Τσιλίδης Χρήστος ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής της Λ.Π.Φλώρινας Σιώκης Λουκάς.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκεη Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Σ.Λ.Φλώρινας ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

 
14ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Κύπελλο Φωτίας" 2016 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος   
Τρίτη, 06 Δεκέμβριος 2016 19:20

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας και η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. προκηρύσσουν το 14ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς".

„Οι αγώνες του τουρνουά είναι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ της FIDE ( RAPIDratings)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο φάσεις.

Προκριματική Φάση (GRAND PRIX ΕΣΣΚΕΔΥΜ ):

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το σύστημα των αγώνων θα είναι ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους:
Στον Α' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί από το 2003 και πριν (13 ετών και άνω).
Στον Β' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί από το 2004 και έπειτα (12 ετών και κάτω).

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο τουρνουά μπορούν να συμμετέχουν όσοι σκακιστές και σκακίστριες το επιθυμούν χωρίς να υποχρεούνται να διαθέτουν δελτίο αθλητή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το τουρνουά θα διεξαχθεί την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 και το πρόγραμμα των αγώνων θα έχει ως εξής:

Συνημμένα αρχεία:
Λήψη αυτού του αρχείου (Αφίσα_A4.pdf)Αφίσα_A4.pdf[ ]169 Kb
Λήψη αυτού του αρχείου (Φόρμα συμμετοχής ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΩΤΙΑΣ.xls)Φόρμα συμμετοχής ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΩΤΙΑΣ.xls[ ]55 Kb
Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 06 Δεκέμβριος 2016 19:36
 
1ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού «Βέροια» 2016 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Αλεξίου Κώστας   
Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2016 19:13

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016 το 1ο τουρνουά σκακιού «ΒΕΡΟΙΑ» 2016 που διοργάνωσε ο Σ.Ο.Βέροιας σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.).

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το 3ο της σειράς GRAND PRIX 2016-17. Συμμετείχαν 19 σύλλογοι και 102 συνολικά σκακιστές και σκακίστριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α' Τουρνουά την 1η θέση κατέλαβε ο Βόινας Μάριος (ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8Χ8.), με 2ο τον Στεφάν Βίκτωρ (Ο.Σ.Γιαννιτσών) και 3ο τον Βαρδάκα Γρηγόριο (ΣΟ.Κατερίνης).

Στο Β' Τουρνουά 1ος ήταν ο Παπαγιάννης Αστέριος (ΣΟ.Κατερίνης), 2ος ο Τσιλίδης Χρήστος (ΣΟ.Βέροιας) και 3ος ο Ραφτόπουλος Εμμανουήλ (ΣΟ.Βέροιας).

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.O.Κατερίνης,στην δεύτερη ο Ο.Σ. Γιαννιτσών ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο. Βέροιας.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Σ.Ο.Κατερίνης

20,5

2η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

20,0

3η

Σ.Ο.Βέροιας

18,5

4η

Σκακιστική Λέσχη Φλώρινας

17,0

5η

Νάουσα

15,0

6η

Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας

13,0

7η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας « Πτολεμαίος»

12,5

8η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

12,0

 

Βέροια

12,0

10η

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

11,5

11η

Α.Ε.Κοζάνης

9,0

 

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

9,0

13η

Κατερίνη

8,5

14η

Γιαννιτσά

7,5

15η

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

6,0

 

Μακροχώρι Ημαθίας

6,0

17η

Πατρίδα Βέροιας

5,0

 

Πτολεμαΐδα

5,0

19η

Σέρβια

3,0

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Σ.Ο.Αστυνομίας Θεσ/νίκης

5,0

 

Α.Ε.Κ

5,0

3η

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσ/νίκης

4,0

4η

Α.Σ.Θεσ/νίκης ΄ο Άρης΄

3,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές-στριες που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΤΩΝ 08

Πετρίδης Δημήτριος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Τσακίρης Απόστολος

Νάουσα

2ος

Μπόζογλου Νικόλαος

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

3ος

ΕΤΩΝ 10

Καραμητάνης Λάζαρος

Σ.Λ.Φλώρινας

1ος

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

2ος

Κωνσταντινίδης Δημήτριος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα

Σ.Ο.Βέροιας

1η

Κοτσαϊλίδου Αικατερίνη

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

2η

Καφετζή Ιωάννα

Σ.Ο.Βέροιας

3η

ΕΤΩΝ12

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Ραφτόπουλος Εμμανουήλ

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

Φλούρη Βασιλεία

Σ.Ο.Κατερίνης

2η

Κοτσίδου Αγάπη

Μακροχώρι Ημαθίας

3η

ΕΤΩΝ14

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Γκώγκου Μαρία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Μαντη Μαρία Ραφαηλία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

ΕΤΩΝ16

Μαλίκη Έρικα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1η

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΑΝΔΡΩΝ

Βόινας Μάριος

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

1ος

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

3ος

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Γκώγκου Μαρία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Μαντή Μαρία Ραφαηλία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 07 Δεκέμβριος 2016 17:39
 
<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 7 από 64
© 2008-2017 Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!