10o Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού «Νίκος Σαμαράς» – Αποτελέσματα

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018, το 10ο τουρνουά σκακιού «Νίκος Σαμαράς» που διοργάνωσε ο Γ.Σ.Ποντοκώμης σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το πρώτο της σειράς GRAND PRIX 2018-19 και συμμετείχαν 61 αθλητές-τριες από 10 συλλόγους της Κ.Δ.Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α’ Τουρνουά την 1η θέση κατέλαβε ο Βουτσκίδης Ιωάννης (Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»)με2οτο Βαρδάκα Γρηγόριο (Σ.Ο.Κατερίνης) και 3ο το Μπαμπαλίκη Αλέξανδρο (Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»).

Στο Β’ Τουρνουά 1ος ήταν ο Γεωργιάδης Αθανάσιος (Σ.Ο.Κατερίνης), 2ος ο Χασάπης Δημήτριος (Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος») και 3ος ο Παπαβασιλείου Αλέξανδρος (ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης).

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος» με δεύτερη την ομάδα του Σ.Ο.Κατερίνης ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής: