18ο Διεθνές Τουρνουά “Καβάλα 2009”

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα το 18ο Διεθνές Τουρνουά “Καβάλα 2009”, το οποίο σημείωσε και φέτος εξαιρετική αγωνιστική επιτυχία. Οι αγώνες έγιναν σε 3 χωριστά group, στα οποία κατατάχθηκαν οι συνολικά 366 σκακιστές με βάση το ELO τους και την ηλικία τους (στο Γ’ Group των μικρών).

Στο Α’ Group, όπου συμμετείχαν συνολικά 160 σκακιστές και συνολικά 84 τιτλούχοι, την πρώτη θέση κατέλαβε ο GM A. David από το Λουξεμβούργο, με 7 βαθμούς σε 9 αγώνες, υπερτερώντας στα κριτήρια ισοβαθμίας έναντι των αντιπάλων του (συνολικά ισοβάθμησαν 7 σκακιστές στην 1η θέση!). 1ος Έλληνας και ταυτόχρονα πρωταθλητής Ελλάδος στο Ανοιχτό Πρωτάθλημα που είχε ενσωματωθεί στη διοργάνωση, αναδείχθηκε ο GM Χ. Μπανίκας με 6 βαθμούς. Από πλευράς Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., εντυπωσιακό φίνις πραγματοποίησε ο Σιδηρόπουλος Νικόλαος, σκακιστής του Σ.Ο.Π. “Ο Πτολεμαίος”, που συγκέντρωσε 4.5 βαθμούς, νικώντας στον 7ο γύρο τον (πρόσφατο) πρωταθλητή Ελλάδος κάτω των 16 ετών Χ. Σκουλάκη, κάνοντας ισοπαλία στον 8ο γύρω με την WIM Β. Παπαδοπούλου και νικώντας στον τελευταίο γύρο την WGM T. Mamedjarova από το Αζερμπαϊτζάν!

Στο Β’ Group, στο οποίο συμμετείχαν 156 σκακιστές με ELO μέχρι 2100 και ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, καθαρή ήταν η επικράτηση του Κ. Κωσταντέλια (Σ.Σ. Λάρισας) με 8.5 βαθμούς σε 9 αγώνες, με 2ο τον Β. Χαρατσίδη (Σ.Ο. Πολίχνης) με 7.5 βαθμούς και 3ο τον Χ. Ασβεστόπουλο (Πειραϊκός Ο.Σ.). Από τους αθλητές της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. που συμμετείχαν, ξεχώρισαν ο Θεοδώρου Παντελής του Φ.Σ. “Μέγας Αλέξανδρος” Έδεσσας (6βαθμοί – 16η θέση) που έχασε την επαφή του με την κορυφή εξαιτίας της ήττας του στον 8ο γύρο και ο Κοσμίδης Ιωάννης του Σ.Ο.Π. “Ο Πτολεμαίος” ( 6 βαθμοί – 26η θέση) που τελείωσε το τουρνουά με 3.5 βαθμούς σε 4 αγώνες και έπιασε πολύ υψηλή απόδοση.

Αναλυτικά, είχαμε τις παρακάτω συμμετοχές και τα αντίστοιχα αποτελέσματα για τους σκακιστές της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.: