Αποτελέσματα των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Εφήβων – Νεανίδων (Κ18) και Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ20)

Ολοκληρώθηκαν σήμερα στο Περιστέρι Αττικής τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Εφήβων-Νεανίδων (Κ18) και Νέων Ανδρών-Γυναικών (Κ20) με τη συμμετοχή 106 σκακιστών και σκακιστριών από όλη την Ελλάδα. Στις κατηγορίες των Εφήβων και των Νέων Ανδρών, τις πρώτες θέσεις κατέλαβαν ο Παυλίδης Αντώνιος με 7β./9 αφώνες και ο Παυλίδης Αναστάσιος με 7.5β/9 αγώνες αντίστοιχα, επιβεβαιώνοντας τους τίτλους των φαβορί που έφεραν από την αρχή της διοργάνωσης. Στην κατηγορία των Νεανίδων, που ήταν και η πλέον αμφίρροπη μέχρι το τέλος των αγώνων, την πρώτη θέση κατέλαβε η Βάτκαλη Δήμητρα, μετά την άρση της τριπλής ισοβαθμίας στους 6.5β. Τέλος, στην κατηγορία των Νέων Γυναικών, η περσινή πρωταθλήτρια Νεανίδων Ιορδανίδου Ζωή με 5.5β στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος, στο μοναδικό τουρνουά που διεξήχθη με σύστημα πουλ,

Από την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., η μοναδική συμμετέχουσα ήταν η Αντωνιάδου Παρασκευή της Λ.Π. Φλώρινας στην κατηγορία των Νεανίδων, η οποία πάλεψε απέναντι σε ισχυρό ανταγωνισμό και τερμάτισε στην 20η θέση με 3.5β. Αξίζει να σημειωθεί βέβαια η εξαιρετική επιτυχία του πρώην αθλητή της Π.Σ.Σ.Κ. Σερρών και νυν της Ο.Σ. Τριανδρίας Σεβαστόπουλου Βασίλη στην κατηγορία των Νέων Ανδρών, όπου τελικώς κατέλαβε την 4η θέση με 6β. (ισοβαθμία 3η-5η θέση).

Όλες οι κληρώσεις, τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και φωτογραφικό υλικό από τα 4 τουρνουά βρίσκονται στην επίσημη ιστοσελίδα των αγώνων.